Studánka v Aljustrel

29. 8. 2016 23:41
Rubrika: Ze zahraničí | Štítky: Fatima , Zjevení , Jiří Veith

Na okraji poutního města Fatima, leží malá vesnice Aljustrel, známá především jako rodiště trojice dětských pasáčků Lucie, Francesca a Hiacinty - v době kdy v Evropě vrcholila První světová válka. Tyto děti se staly svědky zjevení Panny Marie. Kolem míst zjevení posléze byla vystavěna právě Fatima.  Tolik tedy základní fakta.

A byla to tedy právě v Aljustrel, kam jsem se dostal s jednou z poutnických výprav, v jejímž čele byl bakovský farář Jiří Veith. Přítomen byl rovněž zástupce - vlastně přímo majitel - cestovky, která akci organizovala. Tento činovník farářův výklad občas doplnil nějakou faktickou poznámkou.

 

Došli jsme k jedné studánce, u které seděla, nebo dokonce jak se zdálo - tak s ní srůstala - stařičká žena s tradičním černým šatem.

Průvodce si nenechal ujít svůj trumf: "Tak tomu říkám štěstí. Tato babka se už tady několik let neobjevila. Vidíte před sebou skutečnou sestřenici Lucie. Až se budete chtít napít, tak jí potěšte trochou drobných za kelímek."

Stařenka ukázala, že mediální věk jí není cizí. Cvakání fotoaparátů, natáčení videokamer; v kasičce přibývají centíky za pohárky.

Nebyl by to přítomný farář, aby nedokázal usměrnit situaci, která hrozila narůst do stavu menšího chaosu. Babka bývala zřejmě vzorná žačka katechismu a ihned začala jednat jak se sluší a patří. Staré ženě se vrátila pokora a jak bylo nejspíš v tomhle kraji zvykem, tak políbila faráři ruku.

Byl přeci jen krásný, skoro letní den. A od průvodce jsme se dozvěděli ještě další informace o studánce a dětech z Aljustrel...

Tato studánka byla prý častým místem jejich dětských her a radostí. Hráli si zde s kamínky nebo knoflíky. Voda je ochlazovala před horkými dny, stejně jako stín oliv a švestek... 

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazeno 317×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio