Příběh jednoho léta

6. 11. 2017 15:51
Rubrika: Z domova

Tento životní příběh se netýká ani tak věcí duchovních jako spíše záležitostí duševních. Přesto však cítím jistou spojitost s obecným a snad i trvalým a dovolím si příběh předložit pozornosti…

  

Práce jako skladník ve šroubárně jsem rozhodně nebral jako práci snů, ale snažil jsem se jí dělat poctivě a loajálně k zaměstnavateli. A poměrně dlouho mi trvalo – než jsem si uvědomil, že jsem v Česku, kde dobrá vůle musí být po zásluze potrestána. Spíše ze zajímavosti jsem se snažil zjistit jakou právní ochranu má zaměstnavatel před pomluvami a lžemi ze strany zaměstnavatele a vlastně jsem si jenom potvrdil, že prakticky žádnou – že zaměstnavatel je vůči zaměstnanci v postavení výrazně výhodnějším.

Rozhodl jsem se tedy alespoň tuto práci při nejbližší vhodné příležitosti opustit a najít si nové zaměstnání. Tato příležitost se mi měla naskytnout jedné zimy, kdy jsem absolvoval operaci chodidla. A právě dobu rekonvalescence, kdy jsem byl ještě stále v pracovní neschopnosti, jsem hodlal využít ke shánění nového místa.

Jenže co se nestalo? Pravděpodobně po neblahých zkušenostech ze stávajícího zaměstnání jsem svoje jednání a konání začal nadměrně kontrolovat. Začal jsem se nadměrně sledovat a pozorovat zda vše dělám dobře a každou drobnou chybku jsem pečlivě zkoumal a prožíval. Zkrátka něco bylo jinak – něco bylo špatně!

Dopadlo to tak, že jsem si žádnou novou práci nenašel a chtě-nechtě se vrátil do práce ve šroubárně. Ale naštěstí jen na dva měsíce. Pak měla proběhnout a také proběhla druhá fáze operace nohy. Den před operací se ale konala promoce jedné vzdálené příbuzné. Vlastně to mohlo být docela fajn – sešla se širší rodina, dotyčná příbuzná dokonce měla projev. Ale přeci jenom mě jistá záležitost tuto slavnost zakalila. Došlo zde k něčemu – co by se dejme tomu dalo nazvat konfliktem (ono ve skutečnost o žádný konflikt nešlo, ale nějak je třeba tuto situaci pojmenovat). Po promoci byl slavnostní oběd, všechno bylo zdánlivě v pořádku, jen já si znovu vybavoval ten drobný problém z promoce… Vlastně jsem si ho pěkně začal v hlavě přemílat.

Ráno před operací jsem se mamce svěřil jak mě je po psychické stránce a jaké myšlenky a představy se mi honí hlavou. Operace proběhla sice zdárně, ale zlé a vtíravé myšlenky nevymizely. Zároveň se ale situace začala řešit. Po telefonu byla domluvena návštěva psychologa, který našel volný termín už za pár dní. Kromě toho jsem přišel s návrhem – že bych mohl přesídlit spolu s rodiči na chatu – protože samota v mém vlastním malém bytě mi evidentně v tento čas nedělala dobře.

Zmíněná návštěva u psychologa dopadla povzbudivě. Mamka říkala, že jsem přišel jako vyměněný. S psychologem jsme probrali leccos – ale nejvíce mě překvapilo vysvětlení vzniku oněch nepříjemných vtíravých myšlenek. Ty se vlastně u mě objevily už zanedlouho po první operaci. Právě v situaci, kdy člověk vypadne ze zaběhaného rytmu a najednou má čas možnost o sobě přemýšlet je tím pravým podhoubím pro vznik vtíravých myšlenek. Přesně k tomu tenkrát došlo na neschopence po operaci.

Po této psychoterapeutické hodině jsme s rodiči odjeli jak bylo domluveno na letní byt. Neustále jsem se snažil nějak zaměstnávat – např. jsem vařil vegetariánská jídla, četl si, slepoval papírové modely a v neposlední řadě kreslil tuší na papír – zejména věci a motivy k nimž jsem měl nějaký vztah z dětství nebo mládí.

Vlastně to bylo po hodně dlouhé době větší volno, co jsem trávil spolu s rodiči. Bylo to takové trochu jiné léto, než jsem plánoval, ale nebylo to vůbec špatné. Na návštěvu taky dorazili vzdálenější příbuzní, i ti, s nimiž jsem absolvoval výše zmíněnou promoci a jeli jsme se třeba podívat na pouť do Žarošic. U psychologa jsem absolvoval ještě jedno sezení, pomalu se zacelovaly šrámy a já se s koncem léta přestěhoval zase k sobě do bytu.

Všechno se zdálo být v pořádku – alespoň pro tento čas…

 

PS mužete si k tomuto blogu prohlédnout i fotky

Zobrazeno 810×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio