Fatima a další města a městečka středního Portugalska

26. 12. 2018 4:09
Rubrika: Ze zahraničí

Předpokládám, že když mi nabídka zúčastnit se zájezdu do Portugalska nebyla předložena způsobem ber - neber, rozhodnutí musí padnout do hodiny, neboť se jednalo o záskok na poslední chvíli, pak bych se na podobnou akci patrně odjet neodhodlal. Domnívám se, že lze tušit, co mám na mysli: přejezdy z místa na místo, prohlídky jako z rychlíku a zpravidla v návalech.

Jenže ono nakonec všechno bylo trochu jinak. Cestou se zformovala docela fajn partyja.

Prvním cílem v Portugalsku a současně místem noclehu se stala Fatima. Toto město je svým založením vysloveně poutním, tedy něčím velmi neobvyklým (ostatně i zájezd měl jak poutní, tak poznávací rozměr). Z českých měst se dá trochu přirovnat snad jen k lázeňským městům, ovšem těm mladším neboť legenda, která stála na počátku rozvoje Fatimy je taktéž velmi mladá.

Město bylo vystavěno se zajímavou urbanistickou strukturou, zcela uvnitř církevní okrsek, který oddělen pásem zeleně od vnitřního města, sestávajícího se vesměs z hotelů a nakonec vnější město, patrně se už příliš nelišící od podobných míst kdekoliv jinde v Portugalsku. Co se týče jednotlivostí ve městě, někdo by se určitě pozastavoval nad prodejnami náboženských sošek a podobných pouťových propriet. Na druhou stranu lze v těchto obchůdcích pořídit třeba zajímavý textil, který se normálně nevyskytuje. Co se týče prodeje suvenýrů, tak největší kuriozita se skrývá na kraji města - tam kde obvykle stávají nákupní centra je ve Fatimně zřízen supermarket s náboženským sortimentem. Obvyklá součást programu zdejších výprav, návštěva přilehlé vsi Aljustrel, zase přiblíží tradiční podobu venkova.

Průvodce zájezdu a současně majitel cestovky v jedné osobě, trochu dělal tajnosti s programem na příští den. Prý města a městečka. Nuže, nechám se překvapit... Ve středním Portugalsku leží řádka dalších měst, sice nevelkých, ale natolik různorodých, aby poskytli představu o zemi i při omezených časových možnostech.

Bathala je spíš maloměstem kolem rozlehlého gotického opatství. Asi nejvíc povědomá tvář Portugalska se ukáže v Nazaré. Za promenádou, lemující pobřeží oceánu, trochu ukrytá, stoupá spleť úzkých uliček, nad kterou má město svou druhou úroveň. Čistou historii nabízí Óbidos. Město, kde linii hradeb nepřesahuje pozdější zástavba, po rekonstrukci září bílou, pro domy v Portugalsku typickou barvou.

Večer návrat do Fátimy, ráno v rámci rozruchu kolem balení se ještě stihla závěrečná káva v „Café Latino“ a odjezd.

navazující album fotek k tomuto cetopisu

 

 

Zobrazeno 411×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio